Як подати на аліменти

Ви маєте право подати на аліменти навіть у ситуації, якщо дитина вже стала повнолітньою, колишній чоловік виїхав за межі країни або ви продовжуєте перебувати в шлюбі. Розмір матеріальної виплати встановить суд, але в ваших силах надати суду докази для стягнення максимальної суми. Поговоримо про те, куди йти для стягнення аліментів на дитину, а також про те, як захистити свої права та інтереси дитини на кожному етапі врегулювання ситуації.

Процедура подачі на аліменти на дитину в Україні

Фінансове утримання дитини – прямий обов’язок обох його батьків, закріплений в Сімейному кодексі України. Ви можете подавати заяву на аліменти, перебуваючи в шлюбі або розірвавши його. Закон також дозволяє виходити з позовом до суду, якщо ви офіційно не розписані з батьком дитини.

Передбачена можливість оформлення аліментів в двох форматах:

 1. Добровільно.
 2. Примусово.

У першому випадку не потрібно готувати позов про стягнення і збирати документи для подачі в суд – досить домовитися про порядок виплат та компенсації витрат на дитину. Не обов’язково, але бажано скласти письмову угоду і нотаріально завірити її.

В ході примусового стягнення аліментів необхідно подавати позовну заяву: зібрати пакет документів і звернутися в суд за місцем проживання, або за місцем проживання відповідача. В даному випадку адвокат по аліментах може надати допомогу в підготовці необхідних документів. Залежно від конкретної ситуації, будуть призначені аліменти в твердій грошовій сумі, або в розмірі відсотка від заробітку другого з батьків.

Ви можете подавати на аліменти до офіційного розлучення – порядок той же самий, що і після розірвання шлюбу. З цього приводу також можна звернутися в суд, або укласти угоду в добровільному порядку.

Подача на аліменти в офіційному шлюбі

Якщо батько чи мати не утримують свою дитину, перебуваючи при цьому в офіційному шлюбі, то один з батьків може подавати на аліменти і домагатися їх стягнення в примусовому порядку. Процедура також актуальна в ситуаціях, коли на доходи одного з подружжя претендують треті особи – наприклад, кредитори.

Приклад: дружина збирає документи і подає позов для отримання аліментів на чотирьох дітей з законного чоловіка. Правила не забороняють їй подавати в суд до розлучення. Суд приймає рішення і стягує на користь дружини 50% від доходів чоловіка щомісячно. Кредитори, які теж зібрали документи і подали позов до суду на того ж громадянина, тепер зможуть розраховувати не на половину його зарплати, а лише на 25%, тому як виплата аліментів буде пріоритетною.

  Задайте питання нашому адвокату

  Аліменти в цивільному шлюбі

  Якщо ви не перебували в офіційному шлюбі, але в свідоцтві про народження ваш цивільний чоловік вписаний як батько, то ви можете сміливо збирати документи на аліменти і самостійно стягувати їх в судовому порядку – подавати відповідний позов.

  Розмір аліментів в Україні регламентований ст.183 і ст.184 Сімейного кодексу і, як правило, це становить такі суми:

  1. Громадянин, який офіційно працює або одержує пенсію та інші посібники, виплачує 1/4 частину своїх доходів на 1 дитину, 1/3 на двох дітей і так далі, але не більше 50% від загального розміру заробітку.
  2. Якщо громадянин є індивідуальним підприємцем або не працює офіційно, то можна подавати на аліменти в твердій грошовій формі (але не нижче прожиткового мінімуму).
  3. До досягнення дитиною трирічного віку один із батьків, що проживає з дитиною, може подавати на аліменти на своє утримання.
  4. Якщо розмір аліментів менше 50% від суми прожиткового мінімуму, то різницю зобов’язана покривати держава, призначаючи відповідні соціальні виплати.
  5. Мінімальний розмір аліментів відповідно до ст.182 СК України визначається державою. Ця сума постійно змінюється, так на момент підготовки матеріалу на дитину у віці до 6 років вона становить 1006,5 грн.

  Максимальний розмір аліментів, які можна оформити на неповнолітнього віком до 6 років на момент підготовки матеріалу становить 20130 грн, а у віці 6-18 років – 25100 грн. У будь-якому випадку розмір виплат не повинен перевищувати 10 прожиткових мінімумів, які законодавчо визначені для громадян відповідного віку.

  Єдина відмінність при подачі на аліменти в цивільному шлюбі від аналогічної процедури в офіційному шлюбі – перелік документів. Потрібно буде зібрати всі папери, за винятком свідоцтва про укладення шлюбу.

  Стягнення аліментів при розлученні

  Шлюборозлучний процес можна доповнити вирішенням питання про призначення аліментів одному з батьків, з яким не буде проживати дитина. У цій ситуації можливі два варіанти. Батьки можуть або домовитися, або попросити суд про призначення аліментів. У першому випадку достатньо усної угоди, у другому часто доводиться подавати позов.

  Що потрібно зробити:

  • зібрати необхідні документи;
  • при необхідності – підготувати докази;
  • направити документи до суду;
  • бути присутнім на засіданні;
  • отримати на руки рішення суду.

  Докази можуть знадобитися в разі, якщо ви хочете переконати суд в отриманні кожним з батьків доходів більше заявлених, і подавати позов на виплати у твердій грошовій сумі. Процедура не найпростіша, тому допомога, яку надасть досвідчений юрист з розлучень, точно не буде зайвою. Залиште заявку на нашому сайті, щоб отримати професійну консультацію.

  Якщо батьківство одного з подружжя не визнано і не встановлено, то подача на аліменти буде неможливою навіть в ході шлюборозлучного процесу. Так якщо мати одиначка ​​одружується, то в разі розлучення її колишній чоловік не буде зобов’язаний виплачувати аліменти на дітей, які народилися до одруження і батьківство на яких не було встановлено в установленому законом порядку. Подавати позов безглуздо.

  Способи стягнення аліментів

  Як ми зазначили вище, способів всього 2 – добровільний і примусовий. Однак в кожному випадку варто використовувати всі можливості для відстоювання своїх інтересів. Важливо розуміти, як правильно підготувати необхідні документи, куди звернутися за стягненням аліментів, коли подавати позов і як закріпити добровільну угоду. Також варто дізнатися, які умови повинні супроводжувати виникнення права на збільшення або зниження аліментів.

  Домовитися з кожним з батьків про розмір щомісячних виплат та піти на компроміс простіше, ніж подавати позов до суду. Якщо це здається неможливим – зверніться до фахівця. Досвідчений адвокат по сімейних справах знайде підхід навіть до затятим противникам виплат, які де-факто більше хочуть «війни», чим не хочуть платити аліменти. Зв’яжіться з нами – ми розповімо, скільки коштує послуга і на що ви можете розраховувати в разі її замовлення.

  Якщо добровільне врегулювання питання неможливо – необхідно подавати в суд. Зверніть увагу на види аліментів, які можна стягнути примусово на утримання дітей:

  • на неповнолітніх;
  • на дітей, які досягли повноліття, але які продовжують навчання;
  • на непрацездатних повнолітніх;
  • на одного з подружжя, з яким проживає дитина до досягнення нею віку 6 років;
  • на дружину під час її вагітності.

  Відповідно до ст. 185 Сімейного кодексу України подавати на виплати можна також при виникненні особливих обставин. Деякі з них чітко прописані в законі, інші встановлюються за рішенням суду після ознайомлення з усіма обставинами, матеріалами справи та поданими сторонами доказами.

  Якщо суд встановив, що ви повинні отримувати від другого з батьків аліменти, але той не поспішає їх виплачувати, то ви можете подавати документи в Державну виконавчу службу для примусового стягнення грошових коштів. При зверненні необхідно надати рішення суду та всі необхідні документи, їх список варто уточнити заздалегідь.

  Поширені запитання
  • Чи може мати одиначка ​​подати на аліменти?

   Так, мати одиначка може подавати на аліменти, але тільки після встановлення батьківства. Для цього необхідно ініціювати процедуру в судовому порядку. В ході неї буде проведена генетична експертиза, за результатами якої відповідача запишуть в свідоцтво про народження. Вже після цього можливе стягнення аліментів.

  • До якого суду подають на аліменти?

   Документи і позовну заяву варто подавати в суд першої інстанції за місцем реєстрації позивача або відповідача.

  • Чи можна подати на аліменти без розлучення?

   Так можна. Подавати на аліменти можна незалежно від сімейного стану батьків: вони можуть перебувати в офіційному шлюбі, жити разом або бути розведені.

  • Як подати на аліменти, якщо батьківство не визнано?

   Неможливо подавати на аліменти до встановлення батьківства. Необхідно спочатку ініціювати процедуру і тільки після позитивного рішення суду стягувати аліменти.

  • Від чого залежить розмір аліментів?

   Розмір аліментів залежить від безлічі обставин. Зокрема, від стану здоров'я платника аліментів, від знаходження на його утриманні інших осіб, доходу, наявності або відсутності офіційного працевлаштування. При призначенні аліментів суд може прийняти до уваги представлені сторонами документи і врахувати інші обставини при встановленні виплат у вигляді частини щомісячних доходів або твердій грошовій суми.

  Список необхідних документів

  Перелік документів безпосередньо залежить від того, чи перебували ви (або перебуваєте) в шлюбі, який розмір виплати хочете отримувати і яке обгрунтування власної правоти ви готові представити в ході розглядів.

  У будь-якому випадку знадобляться:

  • копія вашого паспорта та ідентифікаційного коду;
  • свідоцтва про народження;
  • довідка про склад сім’ї;
  • довідка про доходи відповідача – якщо він не надасть її вам, то суд зобов’яже його принести документ;
  • довідка з місця навчання, якщо аліменти стягуються на повнолітнього студента.

  Якщо ви розписані і знаходитесь в законному шлюбі, то потрібно надати свідоцтво про укладення шлюбу, якщо союз був розірваний – свідоцтво про його розірвання відповідно. Можуть знадобитися і інші документи, що підтверджують розмір витрат – наприклад, квитанції за оплату лікування, спортивних секцій, необхідного інвентарю, обладнання і так далі.

  Якщо в свідоцтві про народження не вписаний батько, то стягнути з нього аліменти не вдасться навіть у судовому порядку. Однак ви можете подати позов і ініціювати процедуру встановлення батьківства. Рекомендуємо не відкладати вирішення цього питання – в окремих випадках воно може зайняти не один рік, наприклад, якщо біологічний батько знаходиться за кордоном або відбуває покарання в місцях позбавлення волі.

  Куди подаються документи на стягнення аліментів на дітей

  Підсудність справ визначає ст. 28 ЦПК України. Позовну заяву та документи на стягнення аліментів необхідно подавати в суд першої інстанції за місцем проживання позивача або відповідача. Однак можливо оспорювання рішень і нестандартні ситуації.

  Куди подавати документи в цьому випадку:

  • У районний суд – наприклад, якщо потрібно встановлення батьківства.
  • До судів наступних інстанцій – якщо необхідно оскаржити рішення суду.

  Відзначимо, що можна обійтися і без суду – ніщо не заважає подружжю укласти угоду. Ми настійно рекомендуємо зробити це в письмовій формі, щоб при виникненні суперечок в подальшому мати на руках доказ досягнутих домовленостей і подавати в суд позовну заяву без збору доказів. Бажано також засвідчити угоду нотаріально.

  Якщо відповідач проживає за межами України, то порядок стягнення аліментів практично не змінюється. Необхідно подавати до українського суду першої інстанції. Тут рішення виноситься заочно, а потім направляється в країну, в якій проживає один з батьків. Документи, зокрема рішення суду, потрібно подавати до Міністерства юстиції, яке і направить дані в іншу країну. Місцеві органи виконавчої влади знайдуть рахунки боржника і допоможуть стягнути з нього несплачені аліменти.

   Задайте питання нашому адвокату


   2 thoughts on “Як подати на аліменти”

   Залишити відповідь

   Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

   1
   Задавайте питання в Telegram Задавайте питання в Viber Задавайте питання в Facebook