Особливості укладення шлюбу під час воєнного стану
У військовий стан, що почався внаслідок збройної агресії 24 лютого 2022 року, для окремого переліку людей з’явилася можливість укласти шлюб за 1 день. Достатньо звернутися із заявою до відділу РАЦС. Підставою для реєстрації шлюбу за один день, відповідно до вимог ст. 32 СК України, є наявність безпосередньої загрози життю однієї людини з пари, що звернулася. Цей спосіб реєстрації шлюбу можливий для всіх громадян України, які мають підстави на пришвидшену процедуру, та може бути виконаний в день звернення.
Дистанційна реєстрація шлюбу (без нареченого/нареченої)
Реєстрацію здійснює працівник відділу РАЦС. Відповідальна особа (командир або начальник), керуючий керівник закладу охорони здоров’я складають акт на підтвердження реєстрації шлюбу особи, яка має право укладати шлюб дистанційно.
Для проведення державної процедури реєстрації шлюбу громадян, які в даний момент відсутні в Україні, можуть скористатися дипломатичними представництвами та консульськими установами на території країни, у якій перебувають.
Хто має право на дистанційну/пришвидшену процедуру укладання шлюбу
Під час війни можлива дистанційна реєстрація у присутності лише нареченого/нареченої, за умови, що останній/остання є:
- Військовослужбовцем ЗСУ, працівником СБУ, СЗРУ, ДПСУ, Управління державної охорони, Нацгвардії або інших військових підрозділів, утворених згідно законів України.
- Поліцейським, працівником ДБР чи ДКВС, особи керівного складу БЕБ або Національного Антикорупційного Бюро.
- Співробітником сфери охорони здоров’я.
Ця категорія людей має певні відмінності від звичайної процесу. Особа, яка належить до однієї з вищевказаних категорій, повинна підготувати заяву для проведення реєстрації та передає керівнику (командиру), який може засвідчити справжність підпису для подальшої передачі заяви відповідними органами.
Після перевірки документ відправляється у спеціальний відділ держреєстрації актів цивільного стану або до будь-якого іншого відділу державної реєстрації актів, що працюють під час військового стану. У заяві повинні бути відомості про осіб, які бажають укласти шлюб.
Дані для дистанційної реєстрації шлюбу
- прізвище;
- ім’я;
- по-батькові;
- дата народження;
- громадянство;
- дані про зміну прізвища.
Підтвердження шлюбу та занесення даних до Державного реєстру
Для підтвердження дійсності укладеного шлюбу безпосередній керівник складає акт про укладення шлюбу особи рядового або начальницького складу служби цивільного захисту, ДБР, державної кримінально-виконавчої служби або представника начальницького складу НАБУ чи БЕБ і засвідчує його гербовою печаткою відповідного військового органу (формування). При цьому присутність одного/обох наречених не обов’язкова, за умови застосування сучасних засобів зв’язку для відсутнього нареченого/нареченої.
Далі акт направляється уповноваженою особою, яка брала участь у його складанні, до відділу державної реєстрації актів або до територіального органу Міністерства юстиції для занесення даних у Державний реєстр актів цивільного стану громадян.
Реєстрація також може підтверджуватися актом, складеним керівником закладу охорони здоров’я, де працює один із наречених. Для скріплення використовується печатка закладу (за наявності). Зміст документа аналогічний стандартним, оскільки в ньому присутні ті самі дані з подальшим проставленням підписів.
Акт можна скласти за умови використання відеозв’язку для одного/обох наречених та у присутності двох свідків. Акт повинен включати дані свідків: ПІБ, дату народження та підписи. Відправлення до державного відділу реєстрації актів цивільного стану здійснюється керівником установи, яка складала цей акт.
Акти, які були підготовлені після 24 лютого 2022 року та не містять усіх необхідних даних про наречених (крім ПІБ та д.н.), дійсні для проведення держреєстрації за таким порядком до кінця проведення військового стану в країні.
Розірвання шлюбу під час воєнного стану
Воєнний стан не є причиною для зупинення розлучень, процедура майже не відрізняється. Для розлучення потрібно звернутися в одну з двох установ:
- судові органи;
- органи РАЦС.
За наявності неповнолітніх дітей або відмова у розлучення з боку одного з подружжя – розірвання можливе лише через суд. У випадку відсутності спільних неповнолітніх дітей процес розірвання передбачає складання позовної заяви за зразком та подання до органів РАЦС. Рекомендуємо скористатися онлайн допомогою адвоката з розлучень у разі виникнення додаткових питань.
Розірвання шлюбу в зоні бойових дії на окупованих територіях
Регіони, де продовжуються бойові дії чи окупація (на момент написання статті – це частини Харківської, Запорізької, Донецької, Луганської, Херсонської та Миколаївської областей) мають зміни у звичайній процедурі розірвання шлюбу, оскільки подання заяв до відповідних органів неможливе.
Для людей з таких територій внесено зміни до законодавства України. Відповідно до Правил державної реєстрації актів цивільного стану (пункт 14 глава 1 розділ II), затверджених Міністерством Юстиції під час військового стану в країні реєстрація актів цивільного стану, в тому числі і розлучення, може бути виконана будь-яким органом державної реєстрації. Тобто, подання заяви можливо у будь-який діючий РАЦС чи відповідну судову установу на території країни, де не проходять активні бойові дії.
Потрібно враховувати територіальну підсудність судів, яка зазнала змін після 24-го лютого. Важливо впевнитись у роботі суду на момент подання заяви. Перевірку можна провести на офіційному сайті Судової влади України, вказавши потрібну назву суду у поданому рядку заповнення.
Висновок
Військовий стан дає можливість укладати шлюби за один день навіть за відсутності одного з наречених для окремих категорії осіб. За наявності загрози життю нареченого/нареченої, органи РАЦС зобов’язані зареєструвати шлюб в день подання заяви. Дані привілеї відносяться до тих чоловіків/жінок, які обіймають певні посади у військових формуваннях, які залучені для відбиття збройної агресії російської федерації проти України.
Спрощена процедура реєстрації шлюбу дозволить вступити у законні відносини чоловіка та жінки, та отримувати всі відповідні права: наслідування, отримання компенсації та реалізувати інші права та гарантії члена сім’ї військовослужбовця . Військовий стан дає можливість укладання шлюбу за скороченою процедурою без сплати державного мита вищевказаній категорії осіб.
Як оформити реєстрацію шлюбу у воєнний час?
Оформлення шлюбу у воєнний час не передбачає відмінностей: необхідно подати позовну заяву до органів РАЦС, сплатити мито та з’явитись з паспортом у обраний день (не раніше ніж за 30 днів) після подання заяви. Для реєстрації шлюбу повинні бути присутні обидва наречені.
Однак, деякі категорії осіб мають право на пришвидшену та дистанційну процедуру оформлення шлюбу.
Скільки часу потрібно для реєстрації шлюбу у воєнний час?
30 днів. Для окремих категорії осіб процедура може бути пришвидшена - реєстрація шлюбу відбувається в день звернення.
Чи можна оформити шлюб у воєнний стан дистанційно?
Так, за умови особливих обставин (загроза життю одному з наречених через війну), оформлення повинне буде затверджено керівником та подане у органи РАЦС або Міністерство Юстиції для внесення в держреєстр.
Чи можна зареєструвати шлюб без нареченого/нареченої?
Так, за умови особливих обставин, оформлення проходить за допомогою засобів відеозв’язку та затверджується уповноваженою особою.
Які категорії осіб можуть оформити шлюб за один день?
Військовослужбовцем Збройних Сил України, працівником СБУ, СЗРУ, ДПСУ, Управління державної охорони, Нацгвардії або інших військових підрозділів, утворених згідно законів України. Поліцейським, працівником ДБР чи ДКВС. Уповноваженим працівником БЕБ або НАБ, співробітником сфери охорони здоров'я.
Що потрібно для оформлення шлюбу у воєнний час за один день?
Для осіб вказаних у статті потрібна присутність (можливо за допомогою онлайн зв’язку), паспортні дані та уповноважена особа для затвердження акту. При оформленні шлюбу працівника закладу охорони здоров’я потрібно 2 свідки, які підписують акт та вносять до нього особисті дані.
Як розірвати шлюб під час воєнного стану?
Процедура відрізняється тільки для жителів окупованих територій та територій, де ведуться активні бойові дії. Вони можуть звернутись до працюючих органів РАЦС (або суду) на всій території України.
Як оформити чи розірвати шлюб на окупованих територіях?
Процедура передбачає пошук органів РАЦС чи судової установи, яка працює та подання заяви на розлучення, можливе оформлення на всій території України.