Весілля – радісна і хвилююча подія. Часті випадки, коли майбутній сім’ї доводиться розривати відносини і звертатися до послуг юриста з розлучень. Добре, якщо справа завершується миром, і вимоги партнера почуті і виконані. Іноді відносини закінчуються конфліктом, доводиться розлучитися і по совісті розподілити загальні матеріальні блага.
Як відбувається розділ майна при розлученні
Нормативно-правові акти такої країни, як Україна, не забороняють ділити нерухомість, автомобіль та інші цінності під час шлюбу і при розірванні його. В даному напрямку є багата судова практика, яка дозволяє розглядати складні питання. Можна вирішити справу миром, і укласти мирову угоду, розподіливши все за згодою. Подружжя у нотаріуса вирішують, кому що дістанеться. Попередньо доведеться внести плату за держмито і прийти до нотаріуса. Якщо мирно не вийшло розібратися, розумно подати на розділ майна до суду.
Великі і цінні об’єкти, які купували в період спільного життя, ділять навпіл.
Особливості поділу майна при наявності дітей
Розлучення з розділом при наявності дітей ні на що не впливає. Все, що було отримано до весілля, залишається у власності того, хто придбав. Розділ спільно набутого майна між подружжям здійснюється навпіл.
Що стосується утримання дітей, то тут діють норми сімейного права, згідно з якими суд може визначити місце проживання неповнолітнього з одним з батьків. З ким неповнолітні діти будуть проживати після розлучення, той і може розраховувати на більшу частину спільного майна. При цьому потрібно буде довести причини, за якими суд повинен відступити від принципу рівності розділу майна між подружжям. Розділ майна проводиться тільки між подружжям. Діти участь в цьому процесі не беруть. Майно подружжя на їх спільних дітей, незалежно від віку, не ділиться.
Терміни розділу майна після розлучення
Задумавши розлучитися і розподілити нажиті об’єкти, важливо не втратити час. Термін позовної давності становить 3-х річний часовий проміжок. Але при цьому важливо враховувати, що обчислюється він не з моменту винесення ухвали про розлучення, а тоді, коли чоловік або дружина дізналися, що хтось із них на свій розсуд розпоряджається загальними благами і ущемляє матеріальні права іншого.
Якщо терміни вийшли, все одно можна подати на розділ майна. Втрачені терміни розділу – не перешкода для розгляду справи. Щоб досягти успіху, важливо юридично грамотно підійти до питання. І допоможе в цьому кваліфікований юрист.
Розділ майна через суд – процес трудомісткий, і без допомоги адвоката складно відсудити майно і досягти мети. Спеціаліст вивчає історію надходження майна в спільну власність, розглядає питання про виявлення спільних часток. При необхідності подає позов про стягнення грошових коштів з відповідача через самовільне розпорядження об’єктами власності.
При зверненні до суду про розділ майна при розлученні юрист пояснить тонкощі цивільного судочинства:
- в позові вказується найменування, адреса суду, позивача, відповідача, предмет позову, обставини, докази, ціна, посилання на норми законодавства. Позивач підписує особисту заяву, проставляє число, прикладає документи-докази і вказує їх перелік;
- квитанція про оплату держмита. Відповідно до закону до початку розгляду справи в суді, позивач зобов’язаний сплатити судовий збір, який становить 1% від загальної вартості позову, на користь держави. При цьому є мінімальний і максимальний розмір такого збору. Станом на 2021 розмір судового збору обмежений такими сумами: від 908 грн до 11350 грн;
- свідоцтво про розірвання шлюбу або про шлюб, якщо шлюборозлучний процес ще не завершений;
- документи на майно. Договори, свідоцтва права власності, паспорт транспортного засобу на автомобіль – якщо документів немає, заявник подає клопотання про необхідність їх запиту через суд, не дозволяє відповідачу приховати майно;
- кредитний договір із сумою і графіком платежів, з додатком квитанцій про оплату. Це необхідно для того, щоб розділити борги;
- оціночні документи, що підтверджують ринкову вартість транспортних засобів;
- свідоцтва про народження дітей, якщо вони проживають з позивачем і цим обґрунтовується необхідність відступити від принципу рівності розділу спільно нажитого майна.
Якщо позивач не бажає брати участь в судових засіданнях, необхідно підготувати нотаріально завірене доручення на ведення справ адвокатом по розділу майна при розірванні шлюбу або укласти адвокатський договір на надання правової допомоги.
Як розділити іпотечну квартиру?
Квартира, придбана в шлюбі, підлягає розподілу навпіл. В цьому випадку борг банку, який необхідно виплатити, також ділять на двох.
Чи можна подати на розділ майна, яке знаходиться за кордоном?
Можна, тільки важливо враховувати підсудність справи фактом знаходження закордонного майна при шлюбі з іноземцем або громадянином своєї країни. Слід подавати позов до суду, на території якого знаходиться нерухомість.
Як діляться кредити при розлученні?
Кредити та іпотека діляться через суд навпіл. Головна умова - кошти були використані подружжям спільно. Якщо один з подружжя не знав про борг і не користувався грошима, то позика переходить до його власника.
Чи можна оформити відмову від розділу майна?
Є різні варіанти. Можна укласти мирову угоду в рамках судового засідання або скласти добровільну відмову і підписати угоду з розподілу часток у нотаріуса до початку судового процесу. Можна розділити майно через шлюбний договір.
Розділ майна в цивільному шлюбі
З точки зору Сімейного Кодексу, шлюб – це союз двох людей, зареєстрований в органах РАЦС. Якщо чоловік і жінка проживають разом без юридичного оформлення відносини, то це вважається співжиттям або визначається як цивільний шлюб.
Правовий статус подібних відносин досить складний і має деякі обмеження для учасників. Вони не пов’язані немайновими зобов’язаннями, не мають спільного прізвища, але формують спільне майно, яке ділиться навпіл. У них немає спільної заборгованості перед кредитними організаціями, оскільки офіційно люди один одному – сторонні. У разі розірвання відносин довести право власності на конкретні речі буде складно. Для отримання результатів доведеться пройти багатоступеневу процедуру судочинства.
Згідно із законодавством, власність вважається спільної, якщо надійшла в користування двох осіб. Належить зібрати факти і переконати суд, що її купили на спільні гроші, зі спільного бюджету, який був сформований в період спільного проживання. Разом купили нову квартиру, автомобіль та інші цінні речі, а зареєстрували на одного з співмешканців.
Зазвичай розділу підлягають квартири, будинки, земельні ділянки, автомобілі, меблі, побутова техніка вклади, паї і цінні папери. Якщо спочатку придбане майно було розділено між “подружжям” і оформлено на кожного з них, то це істотно полегшує справу.
Якщо частки не виділені, необхідно для початку довести факт спільного проживання. Зробити це можливо, якщо зібрати докази і надати їх суду. Такими доказами можуть бути:
- Показання свідків, які вказують на спільне ведення домашнього господарства. Це можуть бути сусіди, колеги, представники дитячих садків і шкіл, рідні та друзі.
- Свідоцтво про народження дитини, в якому вказані обидва батьки. Якщо в одній з граф стоїть прочерк, доведеться доводити рідство в судовому порядку.
- Квитанції, чеки, що підтверджують факт оплати комунальних платежів і спільних надбань, на які претендує позивач.
- Фото- і відеоматеріали, на яких відображені обидва співмешканця.
- Матеріали листування з соцмереж, месенджерів, голосові повідомлення, відправлені один одному.
- Кредитні документи, якщо квартира купувалася в іпотеку, а проживали в ній обидва.
Важливо не тільки підтвердити факт, але продемонструвати довгий період спільного проживання. У цьому випадку суддя зможе зробити правильні висновки і винести справедливе рішення. Після цього відбувається розділ предметів і об’єктів.
Є речі, на які процедура розділу не поширюється. Все, що кожен купив до початку спільного життя. Придбали під час спільного життя, але оплачував його покупку хтось один за свої особисті кошти. Цей факт може підтвердити грошові перекази з картки. Суд не буде ділити особисті речі, предмети гігієни, а також предмети, які призначені для дитини.
Що вважається спільно нажитим майном
Спільно нажите майно – матеріальні об’єкти, які чоловік і дружина придбали, перебуваючи в шлюбі. Законодавство не бере до уваги той факт, куплено це на спільні гроші або на кошти когось одного.
До категорії спільно нажитого, рухомого і нерухомого, майна відносяться:
- заробітні плати;
- пенсійні виплати;
- кошти, отримані за договорами цивільно-правового характеру;
- посібники;
- гроші за вкладами;
- акції;
- нерухомість – буде розділена квартира при розлученні, дача, будинок, земельна ділянка;
- машина.
Важливо враховувати нюанс, визначений законодавством – чоловік може претендувати на куплені речі, якщо він не працював з поважних причин. Якщо забезпечена сторона боїться за своє майно, краще не ризикувати і на початку відносин підстрахуватися – укласти шлюбний договір. Це збереже сили, нерви і майно.
Яке майно не ділиться при розлученні
Є речі, які не підлягають розділу, навіть якщо чоловік і дружина знаходяться в законному шлюбі і ведуть спільне господарство. Щоб не потрапити в неприємну ситуацію, необхідно заздалегідь уточнити цей нюанс перед тим, як займатися питанням:
- Майно, придбане до шлюбу у власність одного з подружжя. В цьому випадку суду необхідно продемонструвати свідоцтво про реєстрацію права власності і дату отримання прав на заданий об’єкт. Такий будинок при розлученні, автомобіль не діляться, тому визначити ідеальну частку не вийде.
- Отриманого у спадок. Те, що один з подружжя отримав на безоплатній основі – у спадок, в порядку дарування, по приватизації – все це, не підлягає розділу. Власник той, чиє ім’я вказано в документах. Розділ майна подружжя по відношенню до дарчого, успадкованого, приватизованого в цьому випадку неможливий.
- Особові рахунки дитини. Якщо один з подружжя відкрив рахунок на ім’я дитини, то гроші, які лежать на ньому, не діляться. Згідно із законом їм володіє дитина.
- Особисті речі дитини. Спортивний інвентар, музичні інструменти, гаджети, одяг, предмети гігієни, не дивлячись на високу якість і вартість, яка була оплачена одним з подружжя – власність дитини. Їх суд не ділить, тому подавати на розділ подарованого дитині не має сенсу.
- Дошлюбне майно, яке використовується під час шлюбу. Відкритий до весілля банківський вклад, куплена квартира – вважаються власністю того, на чиє ім’я вони оформлені. Суду достатньо пред’явити правовстановлюючі документи, щоб залишити право користування за собою.
- Внески за договором страхування життя. Навіть якщо вони були оплачені з загальних коштів, право на них має той, на кого документ оформлений. Розділити майно в цьому випадку не вдасться.
- Нерухоме та рухоме майно, придбане в шлюбі, але оформлене на третіх осіб. В цьому випадку претендувати не варто, майно не розділять, оскільки воно не належить до категорії спільного.
- Доходи на інтелектуальні твори.
- Розділ боргів і кредитів, про які один з подружжя не знав і не користувався сумою позики.
- Якщо накладено арешт на майно.
Це основний перелік об’єктів, на які не поширюються правила і порядок розділу.
Розділ рухомого і нерухомого майна
Рухоме і нерухоме майно, придбане в шлюбі, за винятком випадку успадкування, дарування та приватизації, підлягає розподілу навпіл. В іншому випадку воно є власністю того, кому призначається згідно з документами.
Автомобіль навпіл фізично поділити неможливо, тому один з подружжя проводить виплату грошової компенсації іншому.
Розділ іпотечного майна і кредитів
Іпотечна квартира, куплена в шлюбі, борги, кредити діляться навпіл, якщо вони з’явилися в шлюбі і використовувалися подружжям в процесі спільного життя. Розділ іпотечного, заставного, кредитного майна відбувається порівну.
Не доведеться ділити борги в тому випадку, якщо чоловік доведе, що гроші були взяті не їм і не витрачалися на потреби сім’ї. В цьому випадку повертати їх буде той, хто брав і користувався.
Як ділиться майно при наявності шлюбного контракту
Шлюбний договір можна оформити до або під час шлюбу і прописати в ньому майнові права кожного з подружжя. Такий підхід грамотний і розумний, оскільки при настанні серйозних обставин, пов’язаних з розлученням, кожен учасник процесу знає, яке майно перейде до нього.
При наявності шлюбного договору не доведеться проходити процедуру розділу через суд, кожен отримає те, що визначено цим документом.
Вартість
Скільки коштує скласти позов у адвоката? Вартість таких послуг можна визначити лише умовно, оскільки конкретна сума гонорару визначається виходячи зі складності справи, кількості майна, яке необхідно поділити, його вартості. Орієнтуватися можна на такі суми гонорару адвоката: складання позову – від 2000 гривень. Якщо потрібна разова консультація – від 800 гривень, представництво учасника процесу в суді – від 5000 гривень за одну судову інстанцію.