Визнання шлюбу недійсним в Україні

Визнання шлюбу недійсним здійснюється виключно у судовому порядку. Підстави для подання позову до суду, щоб вирішити таку суперечку, можуть бути різні. На хід вирішення справи впливає безліч факторів: час і місце укладання шлюбу, психічний та фізичний стан подружжя в момент його укладання та інші обставини, що мають значення. Визнати союз фіктивним може лише суд. Допомога адвоката надає можливість правильно сформулювати обставини та причини, які стануть підставою для вирішення спору.

Вартість юридичних послуг

Послуга Вартість Примітка
Консультація адвоката від 400 грн
Складання позовної заяви від 2 500 грн
Представництво інтересів позивача або відповідача в суді (комплексно) від 5 000 грн За кожну інстанцію
Представництво інтересів позивача або відповідача в суді (в одному засіданні) від 1 500 грн

Чим складніша ситуація – тим вища ціна. Якщо справа вимагає багато часу на вивчення, збирання та аналіз документів, то й вартість підвищується. Точна ціна залежить від особливостей індивідуального випадку кожного клієнта. Рекомендується записатися на попередню консультацію про визнання шлюбу недійсним(розірвання шлюбу), щоб уточнити нюанси справи та дізнатися про точну вартість послуг спеціаліста.

Підстави визнання шлюбу недійсним

Однією з вагомих підстав виникнення такого спору може стати приховування від партнера свого стану здоров’я, що може призвести до порушення фізичного чи ментального здоров’я іншого партнера. Наприклад, якщо один із подружжя недієздатний, або страждає на небезпечне психічне захворювання, але вирішив приховати це від дружини/чоловіка, то ця ситуація є вагомою причиною для вирішення спору про законність шлюбу в суді. Більше того, якщо спадкоємці теж постраждали від цього інциденту, це є серйозною підставою для подання позову про визнання шлюбу недійсним.

Відносини вважаються недійсними і можуть бути визнані такими судом, якщо вони були зареєстровані:

  • між усиновлювачем та усиновленою нею дитиною (частина 5 статті 26 СК України);
  • між двоюрідним братом і сестрою, або між тіткою/дядьком і племінником/племінницею;
  • укладення шлюбу з партнером, який уже мав встановлений зв’язок (офіційні відносини) з іншою особою;
  • з партнером, який приховував наявність тяжкої хвороби, яка може стати загрозою для іншого партнера або для розвитку спадкоємця;
  • з партнером, який не досяг шлюбного віку, відповідно, не мав права на вступ до союзу.

    Задайте питання нашому адвокату

    Порядок визнання шлюбу недійсним

    Щоб визнати шлюб недійсним, необхідно ґрунтовно підготуватись до цього процесу, оскільки така процедура здійснюється виключно у судовому порядку. Процес включає такі етапи:

    1. Збір інформації, ретельний її аналіз та перевірка отриманих даних (проводиться адвокатом). До суду надходить виключно достовірна інформація, підтверджена фактами та реєстраційними документами. Кожне твердження у позовній заяві має бути підкріплене фактами та доказами.
    2. Суд спілкується з двома сторонами, вивчає надану інформацію та визначає, хто у суперечці прав.
    3. Під час судового засідання обидві сторони можуть захищати свої інтереси. Якщо анулювання союзу заздалегідь узгоджено (суперечка вичерпана), залишається лише залагодити формальності. Якщо один із партнерів не погоджується, проводиться повноцінне судове засідання з розглядом спору в деталях.

    Наслідки визнання шлюбу недійсним

    Якщо суд визнав відносини недійсними, то така обставина спричиняє низку правових наслідків. Сімейне законодавство виділяє дві групи правових наслідків:

    • загальні;
    • особливі.

    Загальне правило, яке виділяє судова практика, свідчить, що фіктивні відносини не створюють для пари жодних юридичних наслідків. Сума аліментів, отриманих під час фіктивного союзу, підлягає поверненню. Отримане майно ділиться на правах спільної часткової власності.

    Особливі наслідки свідчать, що якщо особі не було відомо про перешкоди для реєстрації союзу, вона має право вимагати аліменти, поділ майна, прізвище, отримане під час укладання союзу.

    Поширені запитання
    • Чи можна подати на аліменти, якщо шлюб визнано недійсним?

      Ні, не можна. Винятком є ​​лише аліменти на утримання спільних дітей.

    • Чи можна визнати недійсним вже розірваний шлюб?

      Так можна. Попереднє розірвання шлюбу або смерть дружини/чоловіка не є перешкодами для визначення союзу недійсним.

    • Який шлюб можна вважати недійсним?

      Недійсним вважається шлюб, укладений із порушенням вимог ст. 22, 24-26 Сімейного кодексу України.

    • Якими є правові наслідки визнання шлюбу недійсним?

      Недійсний шлюб не є причиною виникнення між подружжям прав та зобов'язань, які існують між офіційними чоловіком та дружиною.

    Необхідний список документів

    Перед поданням позову до суду (для вирішення спору) важливо зібрати повний пакет документів, список яких надасть адвокат, у будь-якому випадку до них входять:

    • Свідоцтво про шлюб.
    • Інформація, яку можна перевірити або довести в суді, а також письмові докази, які підтверджують, що шлюб був укладений внаслідок обману одним із подружжя іншого подружжя.
    • Копії цивільних паспортів подружжя.
    • Довідки медичного характеру, свідоцтво про усиновлення та інші документи, які можуть мати значення для прийняття рішення судом.

    Майно, яке набуте у недійсному шлюбі, ділиться навпіл між подружжям.

    Допомога адвоката у визнанні шлюбу недійсним

    Своєчасне звернення до адвоката є важливою умовою для досягнення позитивного результату у сімейній суперечці. Під час судового засідання важливо правильно аргументувати обставини, щоб досягти бажаного результату. Адвокат, як спеціаліст своєї справи, знає всі тонкощі оформлення сімейних суперечок, тому допоможе правильно обґрунтувати факти, а також зібрати необхідний пакет документів для підтвердження сказаних слів.

    Адвокат допоможе пояснити у суді такі обставини:

    • ступінь порушення прав позивача у сімейній суперечці;
    • конкретні факти, що послужили появі спору;
    • характер взаємин між подружжям.

    Адвокат з розлучень знає особливості сімейних суперечок. Допоможе коректно скласти заяву, з урахуванням наявності або відсутності дітей (маленьких або повнолітніх), загальних сімейних вкладень, наявності бізнесу, кредиту тощо. Без допомоги фахівця самому впоратися з процедурою визнання шлюбу недійсним/фіктивним (оформлення спору) буде складно. До того ж необхідно скласти заяву про суперечку таким чином, щоб отримати від позову максимальну вигоду.

      Задайте питання нашому адвокату


      Задавайте питання в Telegram Задавайте питання в Viber Задавайте питання в Facebook