Скасування судового наказу

Наказне провадження є особливою, спрощеною формою судового рішення за результатом розгляду певного переліку вимог, які визначені ЦПК України. Видача судового наказу можлива щодо окремих категорій справ. Відмінними ознаками є короткі терміни розгляду заяв, відсутність ознак спору, можливість прийняття рішення у відсутності стягувача і боржника.

Особливості наказного провадження

Підставою для прийняття справи до розгляду суду є заява стягувача про видачу судового наказу. Його необхідно супроводити документальними доказами справедливості виставлених вимог. Справа розглядається за спрощеною процедурою. Сторони спору в суд не викликаються і в засіданнях участі не беруть.

Цивільне судочинство в Україні допускає три форми винесення судових актів:

  • наказ;
  • рішення;
  • визначення.

Головна відмінність судового наказу – відсутність необхідності отримувати виконавчий документ. Наказ сам по собі є обґрунтуванням для відкриття виконавчого провадження. Для виконання судового рішення слід попередньо отримати виконавчий лист. Згідно зі статистикою: у судовій практиці найбільш поширеним прикладом є запит судового наказу через невиплату аліментів.

Згідно статті 161 ЦПК України таке рішення може бути прийнято судом у справах наказного провадження про:

  • виплату працівнику нарахованої, але не виданої роботодавцем зарплати;
  • стягнення аліментів на дітей в розмірі ¼ частини доходу платника аліментів на одну дитину, ⅓ частини доходу на двох дітей, ½ частини доходу на трьох і більше дітей;
  • компенсацію витрат на розшук боржника, відповідача у справі, дитини, ТЗ боржника;
  • стягнення заборгованості по платежах ЖКГ, оплаті послуг телерадіомовлення, телекомунікаційних послуг з урахуванням індексу інфляції;
  • повернення заборгованості згідно з письмовою угодою з юридичною особою або ФОП.

В рамках наказного провадження немає позивача і відповідача – тільки стягувач і боржник. Суддя виносить рішення самостійно, без виклику сторін справи на засідання суду. Підставою є документи, які безперечно доводять наявність боргу. Предмет суперечки в таких справах відсутній.

    Задайте питання нашому адвокату

    Порядок винесення судового наказу

    Видача судового наказу знаходиться у веденні суддів першої інстанції. Відносно таких рішень, як наказ про стягнення боргу, діють загальні правила підсудності. Рішення видається в письмовій формі і виноситься на підставі розгляду заяви стягувача.

    Зміст заяви регламентує стаття 163 ЦПК України. У ньому необхідно вказати відомості про стягувача, боржника, їх ПІБ та паспортні дані.

    За результатом розгляду заяви заявника, суд приймає судовий наказ. У певних випадках боржник має право його оскаржити. Судовий наказ про стягнення аліментів оскарженню не підлягає.

    Після закінчення встановленого законом терміну на подачу боржником заяви про скасування судового наказу, стягувач отримує копію цього документа і має право подати його на виконання до виконавчої служби.

    Боржнику надається обмежений термін на подачу заяви про скасування прийнятого рішення. Якщо цього не відбулося, наказ про стягнення боргу вступає в законну силу. Існує виняток – у справах про стягнення аліментів проміжного терміну на скасування не існує. Наказ стає дійсний в день винесення.

    Як оскаржити судовий наказ, який вступив в силу

    Неплатнику важливо не пропустить момент прийняття судом рішення про винесення наказу і отримати його копію. Скасування судового наказу допускається в строго встановлені терміни. Право оскарження – це гарант дотримання справедливості щодо кожної зі сторін справи.

    Якщо вам вручили копію судового наказу, необхідно діяти негайно. Досвідчений юрист допоможе в короткі терміни зробити потрібні кроки щодо захисту ваших прав та інтересів. Для того, щоб добитися максимально зручних для вас умов повернення боргу або списання необґрунтованого розміру боргу, необхідно виграти час.

    На оскарження відведено 15 днів з моменту вручення боржнику копії судового наказу.

    Процедура оскарження пояснюється в статті 170-171 ЦПК. Боржник може подати до суду заяву про скасування в простій письмовій формі. У ній вказується:

    • найменування суду, в якому розглядається справа;
    • дані стягувача та боржника (ПІБ або назва організації, місце перебування / знаходження);
    • зміст і номер наказу, який оскаржується;
    • обґрунтування причин для скасування наказу;
    • докази, заперечення з боку боржника;
    • перелік документів, що додаються.

    Судовий збір при подачі заяви на скасування судового наказу становить 0,05 прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Суду на розгляд питання дається 2 дні з моменту подачі заяви на скасування судового наказу. Відлік ведеться з моменту подачі заяви до суду. Судове засідання у такому випадку також не проводиться.

    Поширені запитання
    • Коли можна подавати на оскарження судового наказу?

      Не раніше, ніж буде отримано копію судового наказу та доданих до нього документів. Боржник має право оскаржити це рішення суду протягом 15 днів. Далі буде необхідно звертатися за відновленням пропущеного строку.

    • Терміни розгляду заяви про скасування судового наказу?

      За правилами суду відводиться 2 дні на прийняття заяви до розгляду і винесення рішення по ньому. Однак, необхідно врахувати завантаженість судів. Судова практика показує, що даний термін складає близько 14 днів.

    • Як можна відновити термін для скасування судового наказу?

      ЦПК України дає можливість відновити пропущений строк подачі заяви про скасування судового наказу. Однак, боржнику необхідно вказати вагомі поважні причини пропуску цього терміну, доведеться обґрунтувати наведені причини пропуску, надати документальні докази.

    • Термін позовної давності для скасування судового наказу?

      Перебіг строку позовної давності для оскарження судового наказу починається з моменту, коли особа (боржник) фактично дізналася або могла дізнатися про прийняття судового наказу, який стосується її прав або обов'язків. Важливо враховувати це уточнення - «могла дізнатися». У суді буде необхідно довести, що боржник був позбавлений можливості отримати повідомлення судових органів.

    • Які підстави скасування судового наказу?

      В якості підстав для позитивної оцінки запиту про оскарження судового наказу виступають необґрунтованість повна або часткова, а також недоведеність вимог стягувача. Боржник може оскаржити наказ, якщо у стягувача відсутні необхідні документи. Крім того, суд в кожному конкретному випадку розглядає й інші причини (фактичні обставини) для скасування раніше прийнятого рішення.

    Підстави для оскарження судового наказу

    Перешкодою для виконання судового наказу та приводом для його оскарження є необгрунтованість і недоведеність вимог стягувача. Якщо у кредитора відсутні документи або розписка по заборгованості, боржник може наполягати на скасуванні стягнення. Список можливих причин оскарження не є вичерпним. Головне – довести неправомірність дій стягувача.

    Адвокат допоможе знайти формальні причини для скасування судового наказу. Це дозволить краще підготуватися до подальшого позову про повернення боргу.

    Процедура оскарження судового наказу

    Попередньо боржникові необхідно отримати судовий наказ чи його копію. Потім треба подати в суд заяву з проханням про скасування наказу.

    Стандартний термін розгляду судом заяви боржника про оскарження судового наказу – 2 дні. Часто суди не справляються з потоком справ. Судова практика показує, що процес може розтягнутися на 14 днів.

    Згідно зі статтею 170 ДКПП на оскарження судового наказу дається 15 днів з моменту отримання його копії. Якщо цей час упущений, термін можна відновити. При пропуску відведеного часу відновити термін можливо, але потрібна допомога адвоката для правильного обґрунтування причини.

    Вартість скасування судового наказу

     

    Послуга Вартість
    Заява про видачу судового наказу про стягнення витрат по ЖКГ 2 500 грн
    Заява про скасування судового наказу про стягнення витрат на ЖКГ від 2 500 грн
    Заява про стягнення аліментів від 2 500 грн

     

    Вартість заяви про скасування судового наказу залежить від категорії і складності справи. Ця сума значно менша, ніж можливі втрати від пропуску строку на оскарження або апеляцію.

      Задайте питання нашому адвокату

        Залишити відгук
        Поставте оцінку:


        Задавайте питання в Telegram Задавайте питання в Viber Задавайте питання в Facebook