Оформлення документів в ОРДЛО і Криму

Встановлення юридичного факту необхідно в разі, якщо будь-який окремий факт або подія не підтверджено документально. Наприклад, люди, які перебувають у шлюбі, мають право отримати законне підтвердження цьому. Якщо свідоцтво про шлюб відсутнє з якихось причин, а орган реєстрації актів цивільного стану не має записів через втрату архіву, необхіднє юридичне встановлення їх родинних відносин. Визнання факту проживання, встановлення спорідненості, оголошення громадянина померлим та інших життєвих подій проходить в судовому порядку. На території країни (Україна) це відносно просто. Але що робити громадянину із зони АТО (Донецької та Луганської областей) або який знаходиться в Криму?

Вартість послуг адвоката

Послуга Вартість Примітка
Консультація адвоката від 400 грн
Складання позовної заяви від 2 500 грн
Представництво інтересів позивача або відповідача в суді (комплексно) від 5 000 грн За кожну інстанцію
Представництво інтересів позивача або відповідача в суді (в одному засіданні) від 1 500 грн

Встановлення юридичних фактів

У більшості випадків цивільні правовідносини підтверджуються за допомогою документів. Наприклад, народження дитини передбачає наявність свідоцтва про народження. Встановлення факту народження необхіднє якщо такий документ відсутній, частково зіпсований або в ньому є орфографічна помилка і т.ін.

На практиці встановлення фактів необхіднє для реалізації деяких прав і обов’язків, таких як оформлення спадщини, отримання матеріальної допомоги при похоронах родича, реєстрація народження дитини та інших.

Юридичний факт – це конкретна життєва обставина, з наявністю або відсутністю якої пов’язують створення, зміну або припинення деяких відносин. Відповідні правові наслідки настають за рішенням суду.

Задайте питання нашому адвокату

Чим відрізняється оголошення громадянина померлим від встановлення факту смерті?

Фізична особа може бути оголошеним померлим у разі, якщо немає відомостей про місце перебування за місцем постійного проживання протягом 3 років. У разі, коли людина зникла безвісти при подіях, які загрожували її життю – шість місяців. Також це стосується обставин, при яких можна припустити загибель від нещасного випадку.

Фізичну особу можна вважати померлою через один місяць у разі нещасного випадку внаслідок надзвичайної події певного характеру. Примітка: місяць вважається не з моменту події, а з закінчення розслідування спеціальної комісії, створеної через надзвичайну ситуацію техногенного та / або природного характеру.

Особа, яка пропала безвісти внаслідок військових дій, збройного конфлікту може бути оголошена померлою рішенням суду по закінченню 2 років з дня закінчення війни. З урахуванням конкретних обставин суд може оголосити людину померлою швидше цього терміну, але не раніше, ніж через 6 місяців.

Особа оголошується померлою від дня, коли рішення суду набирає чинності. Суд може постановити вважати людину померлою від дня, коли відбувся нещасний випадок, військовий конфлікт і т.ін.

Встановлення факту смерті необхідно, коли є документ, який свідчить про смерть, але він не має юридичної сили на території України. Тобто документ виданий незаконною “окупаційною владою” ОРДЛО.

Встановлення фактів народження і смерті в Україні

Порядок оформлення смерті передбачає звернення родича померлого до відділу реєстрації актів цивільного стану. Необхідно з’явиться за останнім місцем проживання покійного, місця виявлення трупа або поховання. Смерть особи, яка загинула в дорозі: літаку, поїзді чи кораблі може бути зареєстрована в найближчому органі РАЦС. Родичу видають довідку про смерть. Встановлення факту смерті на території ОРДЛО або Криму може здійснюватися в будь-якому відділі РАЦС в Україні.

Встановлення факту смерті може бути необхіднє для отримання спадщини та інших подібних питань. Встановлення такого факту можливо тільки в судовому порядку. Для звернення необхідно скласти заяву і надати документи.

Коли необхіднє встановлення факту про народження, що має юридичне значення? Прикладом може стати звернення до органів реєстрації з проханням внести відповідний запис до книги актів державного стану і видачею свідоцтва при народженні дитини поза медичною установою. Для встановлення таких фактів також необхіднє звернення до суду.

Доказами народження дитини можуть бути:

 • медична довідка про перебування дитини під наглядом мед. установи;
 • акт, складений посадовою особою – капітаном морського або повітряного судна, командиром, начальником потягу і т.ін.;
 • лікарське свідоцтво про перинатальну смерть;
 • показання свідків та інше.

Судова практика підказує, що для встановлення необхідна юридична допомога. Адвокат допоможе грамотно скласти заяву, зібрати необхідний перелік документів, подати позов та інше. Отримайте консультацію адвоката, якщо вам потрібно отримати або відновити документи. Терміни отримання останніх можуть істотно знизиться.

Встановлення факту народження в ОРДЛО і Криму

ЦПК України для жителів тимчасово окупованій території Донецької та Луганської областей і АР Крим передбачає встановлення фактів в особливому порядку. Органи реєстрації актів цивільного стану відмовляють у видачі свідоцтва про народження навіть в разі наявності медичних документів, що підтверджують медичний факт народження дитини. Тому жителям ОРДЛО і АР Крим необхідно отримати письмову відмову, а також всі документи, які видає орган РАЦС на заяву про реєстрацію факту народження, взяти паспорт громадянина України та ідентифікаційний код (за наявності), отримані саме від влади країни. У разі спільного проживання в шлюбі необхідно свідоцтво про шлюб, якщо він був укладений в Україні, і звернутися до адвоката за правовою допомогою.

Надалі адвокат складе заяву про встановлення факту народження на окупованій території і подасть його до суду. Необхідно враховувати, що таку заяву підписує виключно зацікавлена ​​особа (дід, баба, мати, батько). Адвокат може юридично грамотно підготувати документи і представляти заявника в суді. Такі заяви розглядаються судом, як правило, протягом 1-3 днів і приймається рішення, яке є підставою для реєстрації факту народження в органах РАЦС.

Встановлення факту смерті в ОРДЛО і Криму

Свідоцтво про смерть особи, загиблій на території ОРДЛО і Криму видається родичам тільки внаслідок судового рішення.

Серед українських документів, які необхідно подати із заявою можна виділити:

 • документи на загиблого: паспорт, при його відсутності може підійти біометричний закордонний паспорт для переселенців з ОРДЛО, виданий українською владою;
 • документи про наявність родинних зв’язків із загиблим;
 • медичне засвідчення факту смерті, видане лікарем.

Юрист нашого адвокатського бюро (Київ) допоможе оформити заяву, консультуватиме і супроводжувати вас під час процесу.

Поширені запитання
 • Як отримати свідоцтво про смерть в зоні АТО?

  В органах державної влади України, а якщо смерть наступила на окупованій території в судовому порядку, після отримання письмової відмови в реєстрації з органів РАЦС-а.

 • Як отримати свідоцтво про народження дитини в зоні АТО?

  Якщо народження дитини було на окупованій території, то в судовому порядку, після отримання письмової відмови в реєстрації з органів РАЦС-а.

 • Як отримати свідоцтво про смерть переселенцям?

  У загальному порядку в органах реєстрації актів цивільного стану.

 • Як отримати свідоцтво про смерть в Криму громадянину України?

  На жаль, це можливо тільки при виїзді на материкову частину і оформлення документів тут.

Задайте питання нашому адвокату