Стягнення боргів із мешканців ОСББ

Українське законодавство дозволяє власникам квартир у багатоповерховому будинку об’єднуватись у спеціальні об’єднання (ОСББ чи ОСМД) для вирішення питань, організованої оплати послуг комунальних підприємств. Подібним правом користується дедалі більше жителів країни, але практично багатьом об’єднанням доводиться зіштовхуватися з боргами із боку членів. Це веде до неможливості повністю погасити заборгованість за прибирання території біля будинку ОСББ, поточне обслуговування, комунальні послуги.

Послуги адвоката зі стягнення боргів із мешканців ОСББ

Часто заборгованість з послуг та перед ОСББ можуть бути викликані тимчасовими фінансовими складнощами в одного із співвласників. І тут питання вирішуються полюбовно і всередині самої організації. Подібних варіантів більшість, але періодично доводиться стикатися з необхідністю виконати стягнення боргів перед ОСББ через небажання з будь-яких причин співвласника здійснювати платежі. Пов’язано це може бути з принциповою позицією, суперечками всередині, іншими проблемами, тоді потрібна професійна допомога юриста чи адвоката. Він зможе грамотно сформувати пакет документів для стягнення коштів із боржника, подати судовий позов, вирішити інші питання ОСББ. Робити це необхідно у відносно стислий термін. Причина в наявності строку позовної давності в три роки, коли заборгованість буде з високою ймовірністю списана і, фактично, гроші витратять інші співвласники, а боржник виявиться чистим.

  Задайте питання нашому адвокату

  Стягнення заборгованості перед ОСББ у законний спосіб

  Законодавство передбачає права ОСББ на стягнення заборгованості із власників квартир, які не сплачують комунальні послуги та не роблять своєчасних внесків. Усі засоби отримання коштів з боржника можна поділити на позасудові та судові.

  Позасудове стягнення боргу

  Цей варіант включає вирішення питань без поводження з позовною заявою до суду шляхом переговорів та фінансового стимулювання. Зазвичай проблема має випадковий характер, коли власник будівлі захворів, виїхав, тільки купив квартиру у даному комплексі, має тимчасові фінансові складнощі. У цьому випадку ОСББ треба встановити контактні дані боржника та передати побажання сплатити необхідну суму за обслуговування будинку. При необхідності можна розглянути можливість складання окремого графіка платежів та поступове погашення протягом розумного тимчасового періоду. У більшості випадків ця проблема вирішується, інакше можна скористатися фінансовими санкціями та нарахувати пеню на користь ОСББ. Остання розраховується з розміру 0,01% за день наявності боргу з боку боржника, а також можна до неї додати 3% річних та інфляційні збитки.

  Поширені запитання
  • Чи відповідає ОСББ за борги окремих співвласників перед керуючим?

   Так, але лише за наявності відповідних договорів та за заборгованість, що виникла після організації ОСББ.

  • Чи нараховується пеня за несвоєчасну сплату внесків ОСББ?

   Так, у загальному випадку нараховується пеня, оплачувати яку знадобиться боржнику.

  • Який термін позовної давності щодо стягнення заборгованості перед ОСББ?

   Діє термін у 3 роки, протягом яких повинні бути пред'явлені вимоги до боржника.

  • Чи передбачено пільги щодо внесків для малозабезпечених сімей?

   Так, пільги з ОСББ надаються окремим групам мешканців. Їх розмір, специфіка залежить від конкретної ситуації.

  Стягнення заборгованості у суді

  Якщо спроба вирішення питання шляхом переговорів не вдалася, і боржник не бажає платити за рахунками ОСББ, необхідно підготувати звернення до судових органів. У цьому випадку процес включає кілька етапів:

  • підготовка та направлення позовної заяви щодо боргу до судових органів;
  • отримання спеціальної ухвали про відкриття виробництва;
  • одержання рішення;
  • звернення ОСББ у виконавчу службу щодо примусового стягнення з боржника.

  На практиці можуть виникнути тимчасові труднощі та проблеми. Наприклад, позовна заява ОСББ може бути відкинута з будь-яких причин, а боржник може подати скаргу, що вимагатиме додаткового апеляційного процесу. Це спричинить тимчасове затягування процесу, тому бажано підходити до цього етапу грамотно з урахуванням законодавства. Йдеться про необхідність розпочати розгляд у строк, правильну підготовку документів перед поданням позову, коректний розрахунок суми для стягнення, допомогти тут можуть профільні адвокати у житлових справах.

  Альтернативні варіанти погашення боргу неплатником

  Якщо стягнути заборгованість із відповідача не вдається, то законодавство передбачає можливість використання кількох альтернативних шляхів. За наявності контакту з мешканцем та наявності у нього реальної фінансової скрути можна запропонувати йому можливість погашення заборгованості з комунальних послуг та за обслуговування території за рахунок роботи в ОСББ. Йдеться, наприклад, про прибирання під’їзду, оплата за яку поступово компенсуватиме борг.

  Другим способом змусити мешканця до виконання зобов’язань перед ОСББ залишається обмеження його прав. Подібне можливе для житлових комплексів, що мають спеціальну пропускну систему, обладнання підвищення комфорту. Наприклад, хороший результат у напрямку погашення несплати за комунальні послуги стане відключення домофону, обмеження на використання загального майна (ліфт, парковка, система відеоспостереження тощо). Подібне право з боку об’єднання платників (ОСББ) на адресу боржника може бути використане лише за наявності відповідних прав у статутних документах. Тому до його складання повинен залучатися кваліфікований адвокат у судових справах.

  Вартість послуг адвоката зі стягнення боргів за комунальні послуги у Києві

  Якщо ви збираєтеся звертатися до судових органів зі скаргою, хочете подавати позов на стягнення боргу з мешканця на користь ОСББ, вирішити питання з відповідачем у досудовому порядку, то звертайтесь до нашого адвокатського бюро у Києві. Ми займаємось усім спектром житлових питань та пропонуємо клієнтам:

  • кваліфіковані консультації ОСББ з питань підготовки вимог на адресу боржника;
  • своєчасне вирішення питань (ми враховуємо термін давності у три роки);
  • доступну ціну на наші послуги (при судовому розгляді їх можна покласти на відповідача);
  • ефективність вимоги боргу за рахунок великого досвіду щодо витребування основної заборгованості та пені на користь ОСББ.

  Отримати додаткову інформацію та консультацію можна за телефоном, вказаним на сайті або написавши відповідне питання на електронну пошту.

   Задайте питання нашому адвокату


   1
   Задавайте питання в Telegram Задавайте питання в Viber Задавайте питання в Facebook